Registrovat|Obnovit

HOCZ žaberník

Kecálek, nebo chcete-li, Instant Messenger, je program, který umožňuje posílat zprávy přátelům a známým. Určitě ho znáte a používáte - ať už Skype, ICQ, WhatsApp, nebo třeba Jabber. A právě na protokolu XMPP, kterým komunikuje Jabber je postavený i náš HOCZ kecálek. Co to znamená?

Nastavení kecálka pro použití na HOCZ

A jak tedy na nastavení? Nejdřív si opatřete program, který umí mluvit XMPP protokolem. Až se vás zeptá na podrobnosti účtu, vyplňte následující:

Skupinové chaty

Na Jabberu je, oproti například skypu, pevnější struktura skupinových chatů. Nestačí jen přizvat dalšího člověka do konverzace, pro skupinové tlachání jsou určeny speciální chatovací místnosti (MUC nebo konference, dle žabernické terminologie). Nebojte, můžete si kdykoli vytvořit svoji vlastní a zvát si lidi, jak uznáte za vhodné. Pokud chcete mít při tlachání soukromí, stačí si konverzaci zaheslovat.

Seznam všech aktivních konverzací umí kecálci vylistovat, takže si kdykoli můžete vybrat chatovací místnost, kde se něco děje. Zkuste se ve svém programu podívat po volbách, jako "Připojit se k chatu" nebo "Seznam konferencí". Pokud by se vás kecálek ptal na server pro skupinové konverzace, zkontrolujte si, že používáte adresu conference.im.hocz.org. Měla by být výchozí a program by ji měl najít sám od sebe.

Pokud byste si nevěděli rady, ozvěte se. Hezké tlachání!